سرتیتر خبر
بیماری و درمان بیماری و درمان بیماری و درمان

ترشح پستان Featured

ترشحات سینه در بسیاری از زنان که باردار یا شیرده نیستند نیز وجود دارد و حضور ترشحات پستان همیشه نشان دهنده یک مشکل جدی نیست ترشحات سینه نیز ممکن است در زنان در هر سنی رخ دهد زنان جوان ممکن است بدون هیچ گونه دلیلی برای نگرانی ترشحات نوک پستان داشته باشند اما ترشحات مداوم در زنان مسن تر ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد.

 

ترشحات پستان معمولا از نوک پستان رخ می دهد و باید از مایعات ترشح شده از طریق فیستول پستان افتراق داد. فیستول پستان یک مجرای عبور غیر طبیعی است که در پستان به سطح پوست باز می شود و معمولا در نزدیکی آرئول است یک فیستول پستان است شایع
نیست ممکن است بعد از یک عفونت طولانی مدت رخ دهد و حضور یک فیستول نباید به عنوان ترشحات پستان در نظر گرفته شود فیستول پستان نیاز به تحقیقات بیشتر و درمان مناسب دارد. ترشحات سینه نیز ممکن است توسط یک طیف گسترده ای از شرایط ایجاد می شود، که اکثر آنها بی ضرر و یا به راحتی درمان می شود. اگر شما از علت ترشحات پستان خود مطمئن نیستید و یا نگران هستید به خصوص اگر ترشحات خون آلود و یا تنها از یک پستان است با پزشک مشورت کنید.

انواع ترشحات پستان
علائم و نشانه های ترشح از نوک پستان
اختلالات خوش خیم پستان
علل ترشحات سینه
تشخیص ترشحات پستان
درمان ترشحات پستان

انواع ترشحات پستان

انواع مختلفی از ترشحات وجود دارد و نوع ترشح پستان ممکن است نشانه ای از علت ترشحات باشد.
ترشحات شیری ممکن است تولید شیر مادر باشد حتی در زنانی که باردار نیستند و یا شیردهی ندارند و اغلب به علت سطح هورمونی بالا، به طور خاص پرولاکتین باشد.
ترشحات شفاف و چسبنده ممکن است نشانه ای از التهاب یا عفونت باشد.
ترشح خونی ممکن است نشانه ای از ترومای شدید، عفونت و یا سرطان باشد.
ترشحات مخاطی زرد یا قهوه ای که ممکن است با خون مخلوط باشد و می تواند به علت عفونت شدید باشد به خصوص اگر با درد پستان همراه باشد.
بررسی نوع ترشح از نوک پستان معمولا برای تشخیص قطعی کافی نیست. حضور علائم و نشانه های دیگر و همچنین بررسی های تشخیصی کامل توسط یک پزشک علت زمینه ای ترشحات پستان را تعیین می کند.

علائم و نشانه های ترشح از نوک پستان

ترشحات سینه ممکن است به خودی خود با هیچ نشانه یا نشانه های دیگر رخ ندهد و یا ممکن است با سایر علایم نشان دهنده شرایط خاصی همراه باشد.
ترشحات سینه ممکن است از هر دو سینه ( دو طرفه ) و یا یک سینه ( یک طرفه ) رخ دهد
حساسیت به لمس پستان و یا درد پستان
سینه یا توده های پستانی متورم
تب
چرخه قاعدگی نامنظم
علل ترشحات
در اغلب موارد، ترشحات پستان دلیلی برای نگرانی نیست اما هر گونه ترشح مداوم همراه با تغییرات دیگر نیاز به بررسی دارد. هر گونه ترشح از نوک پستان در مردان باید بررسی شود زیرا معمولاً نشانه ای از آسیب شناسی جدی تر است.
گالاکتوره تولید شیر در پستان زنان که باردار نیستند و اغلب به دلیل سطح پرولاکتین بالا ( هیپرپرولاکتینمی ) است. علل هیپرپرولاکتینمی عبارتند از:
تحریک سینه ها.
بارداری.
استرس.
صدمه به پستان.
مقاربت جنسی.
اختلالات هیپوفیز.
اختلالات تیروئید به ویژه کم کاری تیروئید.
کلیه یا نارسایی کبد.
برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری، داروهای ضد افسردگی و یا داروهای ضد فشار خون.
آبسه پستان یا عفونت پستان به علل باکتریایی، ویروسی یا قارچی است که معمولا با درد پستان، حساسیت به لمس، قرمزی پوست با ترشحات سفید مایل به زرد همراه است. توده دردناک پستان ممکن است در مورد آبسه احساس می شود. عفونت پستان معمولا یک طرفه است و نیز ممکن است سبب تورم پستان شود.

اختلالات خوش خیم پستان

پاپیلومای داخل مجرا، یک تومور کوچک خوش خیم از مجاری شیری در پستان است این شایع ترین علت ترشحات نوک پستان است و معمولا تنها روی یک پستان تاثیر می گذارد. ترشحات در این حالت خونی و یا ترشحات روشن است.
بیماری فیبروکیستیک پستان (FBD) - شایع ترین علت توده های پستانی در زنان، به خصوص زنان مسن تر است این ممکن است در یک یا هر دو سینه باشد و ممکن است توده های کوچک همراه با تندرنس پستان باشد.
گشاد شدن مجرای پستان - انسداد مجرای شیر است و ممکن است روی یک سینه یا هر دو طرف تاثیر بگذارد انسداد مجرا اغلب به عنوان یک نتیجه از التهاب در اثر تغییرات هورمونی رخ دهد و ممکن است در معرض ابتلا به عفونت های باکتریایی باشد سیگار کشیدن یکی از علل مستعد کننده گشاد شدن مجرای پستان است ترشحات گشاد شدن پستان ممکن است در رنگ و قوام متفاوت باشد.
سرطان پستان - معمولا سرطان داخل مجرا، ممکن است باعث ترشحات خونین از پستان شود توده ای در پستان که معمولا ممکن است با تورم غدد لنفاوی ( لنفادنوپاتی ) خود را نشان دهد.
اختلالات هورمونی مؤثر بر هورمونهای جنسی زنانه که ممکن است در یائسگی، نارسایی زودرس تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک رخ دهد تغییرات در چرخه قاعدگی مانند قاعدگی نامنظم، قطع ناگهانی دوره و یا تغییر در جریان قاعدگی معمولا آشکار است ناباروری نیز ممکن است با این اختلالات هورمونی همراه باشد.
بزرگ شدن پستان مرد در دوران بلوغ ممکن است طبیعی باشد در بزرگ شدن مداوم با تندرنس پستان یا ترشحات نوک پستان باید این ترشحات پستان درژنیکوماستیا بررسی شود.

علل ترشحات سینه

ترشحات سینه بخش طبیعی از عملکرد سینه در دوران بارداری و یا شیردهی است. این نیز ممکن است با تغییرات هورمونی قاعدگی همراه باشد ترشح شیری رنگ پس از شیردهی به طور معمول می تواند تا دو سال پس از قطع پرستاری ادامه یابد. گاهی اوقات در دوران بارداری، رنگ ترشحات ممکن است خونین باشد. ترشحات خود به خود برطرف می شوند.
ترشحات ممکن است مربوط به سرطان پستان باشد به خصوص اگر:
یک توده در پستان باشد.
فقط یک پستان تحت تاثیر قرار گیرد.
ترشحات حاوی خون باشد.
ترشحات خود به خود باشد.
ترشحات تنها روی مجرای تک تاثیر بگذارد.
علل احتمالی از ترشحات سینه عبارتند از:
ورم چرکی
سرطان پستان
عفونت پستان
کارسینوم داکتال درجا (DCIS)
تحریک بیش از حد پستان
فیبروآدنوم
سینه فیبروکیستی( توده طبیعی در پستان )
گالاکتوره
عدم تعادل هورمون
آسیب یا ضربه به سینه
برآمدگی
گشاد شدن مجرای پستان
استفاده از دارو
تغییرات هورمون چرخه قاعدگی
بیماری پاژه پستان( شکل نادر سرطان پستان )
بارداری و شیردهی
پرولاکتینوما
توقف تغذیه با شیر مادر
تومورهای غیر سرطانی مغز
کم کاری تیروئید شدید ( غده تیروئید )
استفاده از برخی از داروها، مانند قرصهای جلوگیری از بارداری، سایمتیدین، متیل دوپا، متوکلوپرامید، فنوتیازینها، رزرپین، ضد افسردگی سه حلقه ای یا وراپامیل
استفاده از گیاهان خاصی مانند رازیانه
گسترش مجاری شیر

تشخیص ترشحات پستان

در حالی که ترشحات ممکن است اغلب در زنان که باردار یا شیردهی نیستند رخ دهد ترشحات مداوم پستان باید مورد بررسی قرار گیرد. ترشحات مداوم پستان از نگرانی خاص در زنان بیش از 40 سال سن است که در آن تخلیه تنها از یک پستان است ترشحات خونی با حضور توده های پستانی همراه است.
پس از معاینه بالینی و شرح حال بیمار، پزشک شما ممکن است ماموگرافی، آسپیراسیون با سوزن ظریف و سیتولوژی را در نظر بگیرند. اگر سطح پرولاکتین ها بالا باشد ممکن است آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد غده تیروئید، به خصوص با اندازه گیری هورمون محرک تیروئید (TSH) انجام شود.
اگر شما از هر گونه درمان جایگزینی هورمون و یا داروهای مربوط به یائسگی، به عنوان پیشگیری از بارداری و یا ناباروری استفاده می کنید دکتر پزشکی شما ممکن است قطع و یا داروها را تغییر دهد اگر ترشحات پستان شدید و همراه با علائم دیگری مانند تورم پستان، حساسیت به لمس و درد باشد.
زنان با سابقه شخصی یا خانوادگی تجربه توده های پستانی عود کننده با ترشحات، حتی توده های خوش خیم باید بررسی گسترده برای رد سرطان پستان انجام شود.
تست های تشخیصی برای ترشحات پستان
آزمایش خون پرولاکتین
آزمایش خون تیروئید
CT اسکن و یا MRI برای تشخیص تومور هیپوفیز
ماموگرافی
سونوگرافی پستان
بیوپسی پستان
داکتوگرام یا داکتوگرافی اشعه ایکس با تزریق رنگ کنتراست به مجرای شیری آسیب دیده
اگر بیماری پاژه عامل نگرانی باشد بیوپسی پوست انجام می شود.

درمان ترشحات پستان

هنگامی که علت ترشح نوک پستان مشخص شود پزشک می تواند راهی برای درمان آن توصیه کند.
دارویی که باعث ترشحات می شود تغییر دهید.
ممکن است توده برداشته می شود.
ممکن است تمام یا قسمتی از مجاری پستان برداشته می شود.
برای درمان تغییرات پوست اطراف نوک پستان از کرم استفاده می شود.
برای درمان یک بیماری زمینه ای دارو مصرف شود.
اگر همه معاینات طبیعی است ممکن است به درمان نیاز نباشد. شما باید ماموگرافی و معاینه فیزیکی دیگری در مدت 1 سال داشته باشید.

About Author

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد